Вантажозахоплювальні пристрої
Вантажозахоплювальні пристрої
Вантажозахоплювальний пристрій - знімне пристосування, яке забезпечує надійну фіксацію вантажів в певних положеннях з подальшим підйомом і переміщенням. Вантажозахоплювальні пристрої представлені різними видами пристроїв: гаками, грейферами, електромагнітами, кліщами, траверсами, стропами, такелажними точками і іншими пристосуваннями. Але найчастіше під «вантажозахопленням» маються на увазі механічні пристосування, що навішуються на гаки вантажопідіймальних механізмів (кранів, талі, лебідок та ін.), які дозволяють зменшити трудомісткість виконання ручних операцій під час підйому, транспортування і опускання вантажів.
Купити вантажозахоплювальні пристрої українського виробництва можна на заводі КРАНКОМПЛЕКТ. У каталозі представлений широкий асортимент пристосувань, який відрізняється принципом роботи і типом вантажів, що піднімаються.
Різновиди вантажозахоплювальних пристроїв
Виходячи з принципу дії, вантажозахоплення можуть бути:
кліщовими (затискними);
видельними (лапчастими);
магнітними;
вакуумними.
Більшість вантажозахоплювальних пристроїв для кранів важко віднести до конкретного виду, оскільки сучасні пристрої все частіше стають комбінованими, а при їх конструюванні застосовуються різні нестандартні рішення. Розробка комбінованих вантажозахоплень пояснюється підвищеними вимогами до безпеки і продуктивності вантажно-розвантажувальних робіт. У будь-якому випадку зазначені вище пристосування можуть мати істотні відмінності. Тому пропонуємо розглянути кожен вид пристроїв окремо.
Особливості кліщових захоплень
Затискні вантажозахоплення можуть мати різне виконання конструкції, що визначає тип вантажів (їх геометричну форму), з якими вони працюють. Дані пристосування являють собою важельні системи, в яких фіксація відбувається завдяки зачеплення кінців важелів за виступаючі елементи вантажів (головка рейок, полка балок, закраїна бочок або будь-які відповідні отвори).
Підвидом кліщового захоплення вважається фрикційно-затискні пристрої. В даному випадку утримання вантажів здійснюється завдяки силі тертя, яка виникає внаслідок стиснення або розпору конструкції, що підіймається, зсередини за допомогою притискних елементів (лап).
Як правило, кліщові вантажозахоплення використовуються при підйомі і переміщенні трубної продукції, залізобетонних блоків, сортового металопрокату.
Опис видельних захватів
Вантажозахоплення лапчастого типу застосовуються при виникненні необхідності підхопити вантаж, що лежить на піддоні або підкладках. Зачеплення здійснюється завдяки спеціальним технологічним отворам, монтажним петлям або порожнинам. Головна особливість таких пристосувань - спеціальне положення конструкцій або виробів в момент підйому і переміщення. Центр важкості вантажів повинен розташовуватися в одній вертикальній площині з місцем підвісу вантожозахоплення на гаку крана або іншого вантажопідйомного обладнання. Дана умова є обов'язковою, адже тільки так можна запобігти мимовільне падіння вантажів з лап. Щоб вирівняти центр ваги, система оснащується спеціальними противагами, точками підвісу вантажозахоплення з автоматичним або ручним переміщенням, демпферними і іншими пристроями.
Вантажозахоплювальні пристрої видельного типу застосовують при компактному розміщенні пакетованих вантажів і продукції на піддонах, при переміщенні будматеріалів в горизонтальному напрямку (бетонних кілець, бухт дроту, сходових прольотів і ін.).
Опис вантажозахоплення магнітного типу
Щоб крани могли піднімати феромагнітні вантажі, використовуються спеціальні електромагнітні пристосування. Такі захоплення дозволяють зручно і швидко перевантажувати сталеві і частково чавунні вироби будь-яких форм і розмірів. Як правило, вантажопідйомність пристосувань залежить від маси і форми конструкцій, що піднімаються, а також наявності або відсутності повітряних зазорів.
Для повноцінного функціонування електромагніту необхідна наявність електричного живлення, яке проводиться від бортових мереж кранової техніки за допомогою кабелів. Якщо вантаж потрібно піднімати на невелику висоту, то кабель живлення закріплюють у вигляді петлі, а при підвищенні висоти підйому змінюється характер провисання. Якщо ж конструкції з феромагнітних матеріалів потрібно піднімати на велику висоту, на кранах встановлюється кабельний барабан, який автоматично забезпечує необхідне натягнення кабелю.
Для захоплення відносно невеликих по вазі плоских вантажів більш доцільним є використання пристосувань на постійних магнітах. Їх головна перевага - повна незалежність від зовнішнього джерела живлення. Фіксація вантажів здійснюється, коли активується магнітне поле при знаходженні вантажозахоплення безпосередньо над поверхнею конструкції, що підіймається. Для активації магнітної силової лінії використовується ручка-перемикач або спеціальний автоматичний механізм.
Призначення вакуумних вантажозахоплювальних пристроїв
Такі пристосування вважаються одними з найсучасніших рішень для захоплення вантажів. Принцип дії пристроїв має наступний вигляд: на поверхню конструкції, що піднімається ставиться спеціальна камера, яка створює зону з розрідженим повітрям (вакуум), дія атмосферного тиску сприяє виникненню сили взаємодії (тяжіння) між захватним пристосуванням і вантажем.
Використання вакуумних пристроїв передбачає одне обмеження: вантажі повинні бути виконані з відносно повітронепроникних матеріалів і мати гладку поверхню (скло, металопрокат, поліровані мармурові плити та ін.).
Вакуумні вантажозахоплювальні пристрої зручні при роботі з вантажами без місць кріплення, при цьому пристрої забезпечують швидке зчеплення і вивільнення. Даний спосіб фіксації передбачає дбайливе ставлення до вантажів, що піднімаються і підйом без будь-яких пошкоджень. Конструкція захоплювальних пристроїв і особливості їх експлуатації залежать від способів, за допомогою яких створюється розрідження повітря в вакуумних камерах і здійснюється девакуумізація.
Види вантажозахоплень за типом конструкції
Виходячи з конструктивних особливостей, завод КРАНКОМПЛЕКТ здійснює виробництво вантажозахоплювальних пристроїв у вигляді грейферів, траверс і спредерів. Розглянемо особливості кожного типу пристроїв.
Особливості та опис грейферів
Грейфери - це вантажозахоплювальні пристрої, що дозволяють легко і швидко захоплювати і переміщати сипучі (щебінь, гравій, пісок, зерно) і кускові (металобрухт, ліс-кругляк, труби) матеріали. Окремо є грейферні захвати, за допомогою яких риють котловани і глибокі вузькі колодязі. Пристосування відрізняються простим керуванням, при цьому знижується залучення ручної праці. Грейфери незамінні при інтенсивній механізації навантажувальних і транспортувальних робіт.
Грейферні вантажозахоплення класифікують за кількома ознаками. По виду захоплюваного матеріалу вони бувають двощелепні або ковшовимі (дозволяють переміщати сипучі вантажі) і багатощелепні (використовуються для захоплення кускових матеріалів). Виходячи з траєкторії руху щелеп виділяють підгортаючий і риючий грейфер.
За кінематичними ознаками конструкції бувають привідними, електромоторними, гідравлічними, пневматичними і канатними. При використанні канатних грейферних захватів відсутній жорсткий зв'язок траверс і вузла підвіски на крановій установці. Завод КРАНКОМПЛЕКТ пропонує одноканатні, двоканатні та чотирьохканатні грейфери.
Приводні конструкції можуть бути електрогідравлічними і моторними або гідравлічними і пневматичними. У перших вантожозахоплення на грейферні ковші встановлюється гідростанція або мотор-редуктор, а в других, навішуються тільки виконавчі механізми (пневмо- або гідроциліндр).
Призначення кранових траверс
Вантажопідйомні траверси є допоміжними елементами підйомних кранів. Дані конструкції закріплюються на гаку, і вже до них в декількох точках чіпляються вантажі за допомогою строп або інших захватних пристосувань. Завдяки такому принципу можна піднімати різні великогабаритні і масивні вантажі (довгі, нестандартні, великі). Застосування траверс не залежить від балансування, кута стропування та інших особливостей переміщення нестандартних конструкцій. Траверси підбираються індивідуально, залежно від геометричних параметрів вантажів, технічних характеристик кранової техніки, експлуатаційних умов.
Існує два види вантажопідйомних траверс: просторові і лінійні. Перші конструкції виконуються трикутної або прямокутної форми. Зазвичай їх використовують для переміщення великовагових вантажів при низькій корисній висоті підйому. Лінійні траверси представляють собою з'єднані труби або швелери, до кінців яких закріплені фіксуючі пристосування.
Існують універсальні вантажопідйомні траверси, у яких будь-яке кінцеве кріплення можна переставляти в потрібне місце по периметру балок. На них також можна встановлювати додаткові кріпильні вставки. Крім стандартних вантажозахоплювальних пристроїв, існує ряд допоміжних траверс:
Балансирні: використовують для переміщення вантажів, точки кріплення яких розташовані нерівномірно. Для кожної точки підвісу є осі зі спеціальними роликами. Конструкції можуть бути равно- або різноплечними.
Магнітні: модифікація лінійної або просторової траверси, але вантажозахватним пристроєм виступають потужні магніти (постійні або електричні).
Рамні: виконуються у формі літери Х або Н, а використовують їх при транспортуванні вантажів в біг-бегах.
При обслуговуванні великих вантажів різних типів бажано використовувати окремі вантажозахоплення.
Опис і призначення спредерів
Це спеціальні захватні пристрої, які застосовуються для оснащення контейнерних козлових кранів, причальних перевантажувачів або річ-стакерів. Дані пристосування дозволяють захоплювати і переміщати різні по модифікації і обсягом контейнери. Завдяки цьому істотно прискорюється вантажообіг на підприємствах або складських приміщеннях.
За типом конструкції спредери можуть бути:
жорсткими (конструкція не піддається змінам): розраховані для транспортування строго визначених контейнерів;
телескопічними: мають розсувну раму, що дозволяє перевантажувати контейнери різних типів;
багатоконтейнерними: використовуються для захоплення двох або більше контейнерів;
спеціалізованими: дозволяють працювати з трейлером або автоконтейнеровозом.
Конструкція будь-якого спредера може виконуватися з гнучкою канатної підвіскою або жорсткою похилою розсувною рамою (з чотирма робочими положеннями). При необхідності можна встановлювати допоміжну навісну раму для збільшення загальної довжини обладнання під потрібні типи контейнерів. Телескопічну стрілу можна оснастити електро- або гідромагістраллю, що закріплюється до поперечних балок розсувний рами. Також спредери можуть бути автоматичними або напівавтоматичними, мати бічні або верхні вантажозахоплення.